karnama

( karnama ) 

پنج‌شنبه  ۰۹:۰۸  ۱۳۹۷.۱۲.۰۹

چرا تجدیدپذیرها در ایران پا نمی‌گیرند؟

شاید این روزها دیگر نتوان فردی را در سطح جامعه پیدا کرد که نسبت به منابع انرژی تجدیدپذیر و اهمیت استفاده از آنها ناآگاه باشد. تجدیدپذیرها نیز مانند هر فناوری دیگری از جمله خودروهای الکتریکی(+) برای فراگیر شدن در جامعه نیاز به حمایت‌های کلان دولتی دارد.

ایران هم مانند سایر کشورها، برنامه‌هایی برای توسعه انرژی تجدیدپذیر دارد، اما آنچه بر روی کاغذ نوشته شده است، تفاوت فاحشی با حجم عملیات اجرایی دارد. قرار بود پنج درصد از کل انرژی مصرفی کشور از طریق انرژی پاک یعنی خورشید، باد و زمین گرمایی و ... تامین شود، ولی حالا کمتر از یک درصد انرژی ایران با وجود پتانسیل‌های فراوان در زمینه انرژی خورشیدی و بادی از این منابع پاک تامین می‌شود

در ایران نیز قانون‌هایی برای حمایت از انرژی‌های تجدید پذیر وضع شده که در نوع خود جالب است. اگر به یک قبض برق نگاه کنید در ستون هزینه‌ها، علاوه بر آبونمان و مالیات بر ارزش افزوده ردیفی به نام "عوارض برق" وجود دارد. این عوارض از چند سال پیش به منظور توسعه برق روستایی و انرژی تجدیدپذیر از مردم اخذ میشود که طبق قانون هشت درصد مبلغ مصرف شماست. یعنی اگر مصرف برق شما صد هزار تومان باشد شما باید صد و هشت هزار تومان بپردازید تا این هشت هزار تومان صرف توسعه برق روستاها و انرژی‌های تجدیدپذیر شود. 

واقعاً اگر قرار است که هزینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر از جیب مردم بیرون کشیده شود اصولاً آیا می‌توان این پول را حمایت دولتی از تجدیدپذیرها دانست؟ و اصولاٌچه تضمینی وجود دارد همین پول هم که بدون اطلاع عموم مردم ازآنها گرفته می‌شود صرف توسعه این فناوری شود و برای امور نامربوط هزینه نشود؟


بنا بر دانسته‌ها و گفته‌های افراد مطلع در این زمینه با دخل و تصرف سازمان برنامه و بودجه کشور، بخش قابل توجهی از پول عوارض برق که باید صرف توسعه تجدیدپذیرها شود صرف کسری بودجه دولت در پرداخت یارانه نقدی می‌شود . یعنی هر ایرانی قبل از اینکه مبلغ 45500 تومان را دریافت کند بخشی از آن را در قالب عوارض برق به دولت پرداخت می‌کند؛ زیبا نیست؟


امیدواریم نمایندگان مجلس در بودجه سال نود و هشت دست سازمان برنامه و بودجه را برای دخل و تصرف در این پول ببندند و این پول را به مسیر درست هدایت کنند.
شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید :

در حال پردازش ...
پاسخ به:لغو پاسخ
کپتچا:7 5 9 1
صفحه اصلیتماس با مارفتن به ابتدا