ahmad_moayri

احمد معیری 

مدرس

دوشنبه  ۱۲:۳۰  ۱۳۹۷.۱۱.۲۲


تفاوت میان هوش مصنوعی و یادگیری ماشین چییست؟


بعید است که این روزها پیرامون تکنولوژیهای نوین مانند سیستم‌های الکترونیک یا رباتیک یا Big Data خبری یا مطلبی بخوانید و دو عبارت هوش مصنوعی یا یادگیری ماشین در آن نباشند.  متاسفانه عموم افراد نسبت به چیستیِ این دو عبارت کوچکترین اطلاعاتی ندارند و حتی گاهی آنها را به جای یکدیگر به کار می‌برند.


هوش مصنوعی یا AI : آندره مور ( Andrew Moore) یک تعریف بسیار خوب و همه فهم از هوش مصنوعی ارائه داده است. او می‌گوید : هوش مصنوعی در واقع علم و دانشی است که نوعی از عملکردهای کامپیوتری و پردازشی را انجام می‌دهد که تا چندی پیش از این، فقط و فقط توسط هوش انسان قابل انجام بود.

او در ادامه برای تفسیر حرفش اینچین توضیح می‌دهد :

تا چند دهه پیش یک ماشین حساب، نوعی از هوش مصنوعی بود زیرا انجام محاسبات ریاضی تنها توسط ذهن انسان قابل انجام بود. 


یادگیری ماشین یا ML : یادگیری ماشین یکی از شاخه های هوش مصنوعی است که با بررسی و مقایسه‌ی داده‌های پیرامون یک موضوع، الگوهای مشترک و تفاوت‌های بسیار ظریف میان داده‌ها را کشف و از آنها برای بهبود انجام فرآیند استفاده می‌کند. ML در واقع یکی از کاربردهای AI است که توانایی یادگیری اتوماتیک و بهبود عملکرد را برای ماشین فراهم می‌کند. با این فناوری، هر ماشین می‌تواند با ادغام ورودی و خروجی‌ها در هر لحظه بهترین و بهینه‌ترین برنامه را در اختیار داشته و اجرا کند. 


تفاوت‌های میان یادگیری ماشین و هوش مصنوعی : 

- هدف هوش مصنوعی شبیه سازی هوش طبیعی و حل مسائل پیچیده است.

- هدف ML یادگیری از داده‌های مربوط به یک ماموریتِ (Task) خاص برای برای بهبود عملکرد ماشین در انجام این ماموریت و ماموریت‌های پس از آن


- هوش مصنوعی برای سیستم تصمیم گیری می‌کند

- یادگیری ماشین به سیستم اجازه می‌دهد با استفاده از دیتاها، چیزهای جدیدی بیاموزد


- هوش مصنوعی منجر به شکل‌گیری سیستمی می‌شود که برای واکنش نشان دادن به شرایط محیط از فرآیند تصمیم‌گیری و رفتار انسان تقلید می‌کند.

- یادگیری ماششین منجر به شکل‌گیری سیستمی می‌شود که الگوریتم‌های یادگیری خودش را خلق می‌کند و توسعه می‌دهد.


- برای یافتن بهینه‌ترین راه حل تلاش می‌کند.

- تلاش می‌کند تا بهینه بودن یا نبودن یک راه حل را بیابد.هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، تکنولوژی های نوین، آندره مور، AI، داده کاوی، Machine Learning

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید :

در حال پردازش ...
پاسخ به:لغو پاسخ
کپتچا:3 7 5 7
ناشناس۱۳۹۸/۰۱/۲۴  ۱۹:۳۴
اگه میشه در این زمینه بیشتر مطلب منتشر کنید
صفحه اصلیتماس با مارفتن به ابتدا